Zaangażowanie bez granic
Ruszyła kolejna międzynarodowa edycja konkursu Terre de Femme 2022 (Ziemia Planeta Kobiet) – przedstawiamy nowe laureatki i apelujemy o zgłaszanie kandydatur.
Od początku wspieramy Fundację Yves Rocher, która wie, jak wielką moc i potencjał mają kobiety. W ramach konkursu Fundacja wyróżnia działania, których realizacja była możliwa dzięki sile i determinacji kobiet. Nagradza ona akcje prowadzone przez kobiety działających w ramach stowarzyszeń lub organizacji charytatywnych.
Co roku wyróżniana jest inna tematyka, aby zwrócić uwagę na różne aspekty ochrony środowiska, ale także aby rzucić światło na te kobiety, które często działają w cieniu na rzecz wspólnego dobra i naszej planety.
Zaangażowanie kobiet nie ma granic. Walczą one często na pierwszej linii działań na rzecz środowiska i nie brak im inspiracji, przekonania i optymizmu. Działają bez wahania, by wspierać naturę i pozostawić po sobie pozytywny ślad.
Jedna nagroda, dwie laureatki
Podczas pierwszej edycji w 2019 roku, pod hasłem „Living soils challenge” nagrodzona została Ruhama, zaangażowana w akcję mającą na celu ponowne zalesienie terenów zdegradowanych przez wycinkę drzew w Etiopii.
Hasło przewodnie edycji 2021 to „Nasiona – strażnicy naszej bioróżnorodności i dziedzictwa żywieniowego”. W edycji tej znalazło się wystarczająco dużo miejsca dla dwóch laureatek. Cléofécélia zdobyła Międzynarodowe Trofeum, a Marie Bonneville specjalne wyróżnienie jury.
Cléofécelia walczy w Peru o zachowanie andyjskich nasion, Marie zaś działa na rzecz ochrony lokalnych nasion w regionie Alpes-Maritimes. Dzielą je tysiące kilometrów, a łączy wspólna nagroda, zaangażowanie, wizja i wartości.
Edycja 2022 – zgłoś swoją kandydaturę!
Nie ustajemy we wspieraniu podobnych inicjatyw. Pomału rusza edycja 2022, której hasłem jest „Ochrona dzikiej fauny dla równowagi w przyrodzie”. Jest to niezmiernie ważny temat.
Wylesianie, osuszanie terenów podmokłych, sztuczne użyźnianie gleby, zanieczyszczenia chemiczne i stosowanie pestycydów to główne czynniki odpowiedzialne za wymieranie gatunków.
Jest to również okazja do zwiększenia świadomości na temat zagrożeń dla dzikiej przyrody. Według raportu WWF od 1970 roku wyginęło 68% dzikich kręgowców. Stanowi to realne zagrożenie dla równowagi i integralności naszego ekosystemu.
Należysz to tych, które działają? Prowadzisz projekt promujący ochronę dzikiej przyrody? A może masz przyjaciółkę, która jest zaangażowana na tym polu, lub znasz grupę kobiet działających w tej sprawie? Jeśli na co najmniej jedno z pytań odpowiedziałaś „tak”, nie zwlekaj! Kandydatury można zgłaszać od 15 września do 15 listopada.