Masło karite
Botanika
Nazwa łacińska
Butyrospermum parkii
Nazwa zwyczajowa
masłosz, drzewo karite
Rodzina
Sapotaceae
Miejsce występowania
Gatunek endemiczy kontynentu afrykańskiego, występuje od Senegalu po Etiopię

POCHODZENIE
Masło karite wykorzytywane przez Laboratoria Yves Rocher do produkcji kosmetyków Roślinnej Pielęgnacji Ciała pochodzi z Afryki Zachodniej. Jest ono owocem współpracy marki, jej partnerów oraz lokalnych producentów z malijskiego regionu Bougouni – Sikasso. Wspólnie rozwinęli oni placówkę, która ma status oficjalnej filii oraz może się pochwalić certyfikatem bio oraz fair trade.
Drzewo karite jest uważane za święte: jedynie kobiety mogą zbierać i przetwarzać jego owoce. Ten unikalny sposób pracy jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. W porze deszczowej, od czerwca do września, kobiety zbierają w lesie dojrzałe owoce, które wiatr strąca na ziemię. Po powrocie do wioski owoce są pozbawiane miąższu, a ich pestki sparzane wrzątkiem, suszone na słońcu i rozbijane w celu wydostania z nich migdałów, które z kolei się myje, suszy i przechowuje. Każdy etap procesu obróbki owoców drzewa karite to ważne wydarzenie w życiu wioski.
NASZ WYCIĄG
Lipidy są w naturalny sposób obecne w różnych warstwach skóry. Wraz z wiekiem lub pod wpływem niektórych czynników środowiskowych naturalna synteza lipidów może ulec spowolnieniu. Skóra pozbawiona lipidów staje się wrażliwa na agresywne czynniki zewnętrzne, bardzo sucha, szorstka, traci blask, czasami łuszczy się i daje poczucie dyskomfortu. .
Masło karite będące sekretem piękna afrykańskich kobiet pochodzi z tradycyjnego wyrobu i jest znane ze swoich wyjątkowych właściwości odżywczych i naprawczych. Aby wspomóc rozwój ekonomiczny lokalnej społeczności, Yves Rocher sfinansowało w Bougouni powstanie placówki o powierzchni 5000 m², w której przetwarza się masło karite. Kobiety przynoszą do niej migdały, które zostaną w niej zgniecione, spalone i zmielone. Otrzymana substancja jest zanurzana we wrzącej wodzie, a następnie filtrowana w celu uzyskania czystego masła karite. Jest ono pozbawione koloru i zapachu. Masło jest wysoce cenione w pielęgnacji skóry ze względu na wysoką zawartość składników, które ją regenerują, odżywiają i nawilżają.
*testy in vivo
GENIUSZ ROŚLIN
Aby przetrwać długie pory suche, drzewo karite rozwinęło prawdziwy arsenał broni. Jego ziarna, rozsiewane na początku pory deszczowej w celu zmaksymalizowania szans na przeżycie, kiełkują w sposób zwany ukrytym: wyjątkowa rezerwa lipidów pozwala im na rozwinięcie nie łodyżek, tak jak w przypadku większości roślin, ale zalążka korzeniowego. Sięga on głęboko w głąb gleby, aby czerpać substancje potrzebne do wzrostu z wód gruntowych. Dojrzała roślina również musi zmierzyć się z negatywnymi czynnikami. Aby chronić się przed często występującymi w tym rejonie pożarami lasu, roślina ogranicza ilość liści, co zminimalizuje ekspozycję na ogień.