Laureatki konkursu
Ziemia Planeta Kobiet
Ziemia Planeta Kobiet – 20 lat kobiecego zaangażowania w ochronę środowiska.
Projekt Ziemia Planeta Kobiet powstał w 2001 roku z inicjatywy Jacques'a Rocher, przewodniczącego Fundacji Yves Rocher. W tym roku akcja ta świętuje swoje 20-lecie. 20 lat – to czasem wydaje się niewiele... A jednak w tym czasie wyróżniliśmy mnóstwo kobiet angażujących się w ważne inicjatywy! Okrągła rocznica jest idealną okazją do podsumowań – działania prowadzone przez kobiety w dziedzinie ochrony środowiska, obejmują obecnie 50 krajów, dzięki 15 krajom partnerskim. I to z pewnością nie koniec!
Pierwsze miejsce: Naomi FAGLA MEDEGAN – działanie na rzecz społeczności i środowiska
Podróże, spotkania, wielokulturowość. Postaramy się w kilku zdaniach opisać osobowość Naomi Fagla-Medegan, tegorocznej laureatki konkursu Ziemia Planeta Kobiet prowadzonego przez Fundację Yves Rocher. Rodzice Naomi pochodzą z Kolumbii i Beninu, a ona sama dorastała na przedmieściach Paryża. Różnorodność kulturowa zawsze była dla niej źródłem inspiracji. Już od dziecka najbardziej interesowali ją ludzie i wiedziała, że w przyszłości będzie podróżować i zawierać nowe znajomości.
Po licznych podróżach zagrzała miejsca w Porto Novo, stolicy Beninu. Wpadła na pomysł stworzenia inicjatywy Comptoir du plastique, która została nagrodzona przez Fundację Yves Rocher. Jej projekt oparty był na idei gospodarki o obiegu zamkniętym i zakładał zbiórkę oraz przetwarzanie plastikowych odpadów będących zmorą dla lokalnego środowiska. „Ludzie tam są bardzo biedni” – mówi Naomi. „Myślą głównie o tym, żeby przetrwać, a nie o ochronie środowiska.” Naomi podeszła do sprawy praktycznie, zatrudniając przy swoim projekcie osoby w trudnej sytuacji życiowej. Ich zadaniem jest zbiórka i segregowanie odpadów, które następnie są przetwarzane i wykorzystywane na potrzeby przemysłu. W ten sposób powstało blisko sto nowych miejsc pracy, a lokalna społeczność jest bardziej świadoma zagrożeń środowiskowych.
Drugie miejsce: Lotty MOREY – strażniczka bogactwa puszczy amazońskiej.
Największym szczęściem jest dla niej możliwość przebywania w lesie, pośród drzew. Czuje, że jest wtedy w swoim żywiole. Lotty Morey, laureatka drugiego miejsca tegorocznej edycji konkursu Ziemia Planeta Kobiet, jest przewodniczącą stowarzyszenia Biodiversité Amazonienne (Bioróżnorodność Amazonii). Została ona nagrodzona za swoje zaangażowanie w ratowanie puszczy amazońskiej. Lotty posiada koncesję obejmującą 40 tysięcy hektarów lasu na terenie Peru (to 4 razy więcej niż wynosi powierzchnia Paryża!) i pracuje na rzecz ochrony przyrody, którą kocha nade wszystko.
Lotty urodziła się w Peru, w wiosce w górnej Amazonii, nad brzegiem rzeki Huallaga. Dzieciństwo spędziła w prawdziwym raju, ale zostawiła serce we Francji, gdzie zamieszkała w wieku 23 lat. Będąc właścicielką sklepu z rękodziełem w Tuluzie, stale podróżowała między swoim krajem pochodzenia a Francją w poszukiwaniu wyrobów ceramicznych. „Dopiero po powrocie do Peru zdałam sobie sprawę z rozmiaru szkód spowodowanych pożarami i wycinką lasów” – relacjonuje. W 2004 r. Lotty stawia wszystko na jedną kartę. Sprzedaje swój biznes i inwestuje całą uzyskaną kwotę w ratowanie ziemi, w której się zakochała. Miejsce to skupia siedem typów lasów tropikalnych i szczególnie bogatą bioróżnorodność. Wraz ze swoim zespołem Lotty organizuje nadzór w celu ochrony lasu przed działalnością kłusowników, pomimo, że w odpowiedzi na swoje działania otrzymywała już liczne groźby. Współpracuje też z rodzinami z czterech okolicznych wiosek, grupą liczącą łącznie 1,2 tys. osób, aby opracować niedrogie alternatywy dla eksploatacji drewna.
Trzecie miejsce: Joanne BOACHON – zaangażowane budownictwo w kobiecym wydaniu
Joanne Boachon jest młodą adeptką architektury, która jednocześnie angażuje się w ochronę środowiska. Jest laureatką trzeciego miejsca tegorocznej edycji konkursu Ziemia Planeta Kobiet, a jej działania skupiają się na mało znanym sektorze budownictwa. Od 2017 roku pracuje poprzez stowarzyszenie Minéka nad ponownym wykorzystaniem materiałów budowlanych i rozbiórkowych przeznaczonych na wysypisko.
Materiały te, ocalone od wyrzucenia, są sprzedawane po przystępnych cenach tym, którzy chcą majsterkować, budować lub remontować taniej i w sposób zrównoważony. „Pomyślałam o ponownym wykorzystaniu zużytych materiałów, ponieważ przemysł budowlany jest największym emitentem odpadów, ale także największym wydobywcą surowców na świecie” – mówi Joanne. „Sektor ten poważnie wpływa na różnorodność biologiczną i stan środowiska naturalnego.” W 2020 roku akcja ta pozwoliła na odzyskanie prawie 2,6 ton odpadów w regionie Villeurbanne.
Nagroda specjalna na 20-lecie: Emilie VARRAUD – kosze pełne szczęścia
Emilie Varraud, laureatka nagrody Ziemia Planeta Kobiet 2014 została w tym roku ponownie nagrodzona przez Fundację Yves Rocher za inicjatywę „Paniers de Thau” (Kosze z Thau). Inicjatywa polegała początkowo na nawiązaniu bezpośredniego kontaktu między rybakami i hodowcami skorupiaków z wybrzeży jeziora Thau w regionie Héraut, a klientami, którym zależy na lokalnej i odpowiedzialnej kuchni. Przez siedem lat pomysł ten zataczał coraz większe kręgi, do inicjatywy dołączali kolejni producenci, hodowcy i rolnicy, a zapotrzebowanie na ich produkty stale rosło. Projekt Emilie powiększał swój zasięg i obecnie zrzesza prawie 70 producentów, rybaków, hodowców ostryg i lokalnych rolników oferujących tradycyjne przetwory, produkty mleczne, mięso, pieczywo, owoce i warzywa.
W ciągu siedmiu lat sprzedaż w ramach projektu wzrosła czterokrotnie, przyłączyło się do niego prawie 70 producentów i obejmuje on obecnie 5 miejscowości, a blisko 5 tysięcy klientów korzysta z cotygodniowych dostaw zamawianych przez stronę internetową. „Jestem dumna z tego, jak daleko zaszliśmy” – podkreśla Emilie. „Zaczęłam zupełnie sama, 12 lat temu. Teraz współpracuję z 36 wolontariuszami i aż trudno uwierzyć w zapał, jaki wzbudził mój projekt.” Emilie nie ustaje w swojej aktywności i angażuje się w kolejne przedsięwzięcia. Obecnie pracuje nad projektem mającym na celu zapobieganie ubóstwu żywnościowemu w gospodarstwach domowych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Warto brać z niej przykład!